Ką svarbu žinoti nuomojantis automobilį?

Kas gali padaryti kelionės maršrutą lankstesniu? Atsakymas vienareikšmis – tai automobilio nuoma lankomoje šalyje. Toks keliavimo būdas leidžia pamatyti tokias lankomas vietas, kurias kartais aplenkia turistiniai maršrutai ir jūs liekate kai ko nepamatę. Tačiau daugeliui keliautojų kyla aibės klausimų dėl automobilio nuomos. Kokie reikalavimai? Kokios yra vyraujančios kainos? Kokią mašiną rinktis? Ir dar daug daug kitų, labai svarbių klausimų. Taigi, pasistengsime atsakyti į pačius svarbiausius.

Kur nuomotis – konkrečioje kompanijoje ar per brokerius?

Automobilio nuoma iš brokerio. Užsakydami automobilio nuomą iš brokerio turite daugiau galimybių išsinuomoti automobilį žemesne kaina, nes brokeriai iš automobilius nuomojančių kompanijų išsireikalauja palankesnių kainų. Be to, jie bendradarbiauja ne su viena, o su daugeliu nuomos kompanijų, – tai taip pat leidžia gan lengvai laviruoti tarp skirtingų kainų. Taip jie sudaro galimybę rasti automobilio nuomos paslaugas žemesnėmis kainomis nei siūlo konkrečios įmonės.

Automobilio nuoma iš autonuomos kompanijos. Visada išlieka galimybė išsinuomoti automobilį pigiau tiesiai iš autonuomos kompanijos. Taip atsitinka tuomet, kai žmonės nuomojasi automobilį iš tos pačios kompanijos jau ne pirmą kartą, – tuomet ji beveik visada suteikia papildomas nuolaidas. Tokiu atveju geriau nuomotis automobilį tiesiai iš konkrečios kompanijos, o ne per brokerius.

Skirtingos šalys – skirtingi reikalavimai

Kiekviena šalis išskirtinė ir gali turėti savitų vairavimo ar automobilio nuomos reikalavimų. Todėl pirmas dalykas, ką turėtumėte padaryti sugalvoję nuomotis automobilį, įsigilinti į tos šalies, kurioje keliausite, kelių eismo taisykles ir automobilius nuomojančių kompanijų reikalavimus nuomotojui.

Daugelyje šalių yra skirtingi amžiaus apribojimai nuomojantis automobilį. Dažniausiai minimalus amžiaus cenzas išsinuomoti transporto priemonę yra 21 m., bet, norint išvengti nemalonumų, reiktų pasidomėti iš anksto apie nuomos reikalavimus toje šalyje.

Svarbu žinoti ir pagrindinius greičio apribojimus svečios šalies miestuose, greitkeliuose, eismo intensyvumą ir ypatumus vietovėse, kuriose ketinate vairuoti, pvz., Belgijoje ir Olandijoje labai intensyvus dviračių eismas, todėl ten gali būti taikomos papildomos sankcijos automobilių vairuotojams dviratininkų atžvilgiu.

Dar vienas svarbus aspektas, kurį reikėtų žinoti, – kuria puse vyksta eismas šalyje, kurioje nuomositės automobilį. Mums priešinga – kairiąja – puse eismas vyksta ne tik Didžiojoje Britanijoje, bet ir Airijoje, Kipre, Maltoje, Tailande, Japonijoje, Indijoje, Jamaikoje, kai kuriose Afrikos šalyse, Nepale ir kt.

Be to, reikėtų pasidomėti apie parkavimą ir mokamus kelius svečiose šalyse. Keliaujant automobiliu teks jį kažkur pastatyti, kol lankysite įdomias vietas ar tiesiog sustosite pavalgyti ar pernakvoti, tad vertėtų pasidomėti, kuriose vietose galima jį palikti mokamai, o kuriose – nemokamai. Iš anksto reiktų pasidomėti kelių mokesčiais ir atitinkamai planuoti savo kelionės maršrutą, nes šios išlaidos gali sudaryti nemenką dalį jūsų kelionės biudžeto.

Besiruošdami keliauti automobiliu po pasirinktą šalį pasidomėkite ten galiojančia kuro kolonėlių darbo tvarka – darbo valandomis, atsiskaitymo galimybėmis (ne visur priimamos mokėjimo ar kreditinės kortelės), kuro kainomis ir kt.

Kada geriau nuomotis?

Apie automobilio nuomą reikėtų pradėti galvoti jau gerokai prieš kelionės pradžią. Kuo anksčiau sugalvosite, kokį automobilį ir kokiam laikui norėtumėte nuomoti, tuo greičiau galėsite užsakyti pageidaujamą automobilį. Be to, iš anksto ieškant automobilio galima rasti ir pigesnių nuomos variantų nei paskubomis nuomojantis bet kur.

Taip pat reikėtų nepamiršti, kad kurortiniuose kraštuose yra sezoninis laikas, kuomet viskas yra žymiai brangiau, tad jeigu ketinate vykti į kurortinę šalį sezono metu ir norite išsinuomoti automobilį, patartina daryti išankstinę automobilio nuomos rezervaciją. Tuomet būsite tikri, kad gausite pageidaujamos kategorijos automobilį ir papildomą reikiamą inventorių, jei jo reikia, pvz., vaiko automobilinę kėdutę, navigacijos prietaisą, dviračių laikiklius ir pan.

Kokį automobilį pasirinkti?

Automobilius nuomojančios kompanijos dažnai siūlo gana platų automobilių asortimentą, iš kurio kartais ne taip ir lengva išsirinkti. Iš pradžių apmąstykite, kokio automobilio jūs norite. Didelio ar mažo? Kokiu automobiliu jums bus patogiau važiuoti ne tik komforto, bet ir jūsų patirties atžvilgiu. Įsitikinkite, kad renkatės automobilį su tinkama pavarų dėže. Žinoma, tiems, kurie be problemų gali vairuoti automobilį su mechanine pavarų dėže, neturėtų kilti sunkumų vairuojant automobilį ir su automatine pavarų dėže. Tačiau jeigu yra atvirkščiai, gali kilti keblumų.

Automobiliai skirstomi į kategorijas. Dėmesio: nuomodamiesi automobilį nebūtinai nuomos punkte gausite tokį modelį, kokį pasirinkote užsakymo metu. Jūs pasirenkate automobilio kategoriją! Gausite tokį modelį, kuris bus laisvas jūsų atvykimo metu.

Išvykimas į kitas šalis

Išvykimo iš tos šalies, kurioje išsinuomojate automobilį, sąlygos priklauso nuo pasirinktos autonuomos kompanijos nuostatų. Vienos įmonės leidžia keliauti tik į kaimynines šalis, kitos į išvykimą iš šalies su nuomotu automobiliu žiūri lanksčiau, o dar kitos išvis neleidžia išvykti iš tos šalies, kurioje yra išsinuomojamas automobilis. Išvykimo sąlygas gali įtakoti ir nuomojamo automobilio klasė. Jeigu tai yra aukštesnės klasės automobilis, gali būti taikomos griežtesnės išvykimo iš šalies sąlygos dėl to, kad jo vertė yra didesnė.

Kas įskaičiuota į kainą?

Automobilio nuomos kainą sudaro gana nemažai dalykų, kuriuos reikėtų žinoti, norint išvengti nelauktų išlaidų. Tad pirmiausia išsiaiškinkite, kas įskaičiuota į jūsų mokamą bazinę kainą. Dažniausiai būna papildomai įskaičiuotas draudimas avarijos atveju, civilinės atsakomybės draudimas, PVM mokestis. Kai kurios kompanijos taiko ir neribotą kilometražą.

Taip pat yra ir kitų paslaugų, kurias galite užsisakyti už papildomą mokestį, – papildomas vairuotojas (pageidavimas, kad automobilį galėtų vairuoti ne tik nuomininkas), vaikiškos kėdutės nuoma, automobilio grąžinimas kitoje vietoje (kitame mieste ar pan.) ir kt. Be to, kai kurios kompanijos taiko sutarties mokestį.

Orientacinės kainos

Vienos tikslios kainos pasakyti neįmanoma, nes kiekviena kompanija turi savitą nuomojamų automobilių asortimentą ir kainos skirtingose įmonėse gali skirtis ne tik dėl rinkos sprendimų, bet ir dėl paties kliento pasirinkimo, kokį automobilį jis nori nuomotis.
– Koso sala. Nuomos kaina 2 paroms gali svyruoti nuo 121 EUR iki 801 EUR (mini nuo 121 EUR, ekonominis nuo 126 EUR, kompaktinis nuo 164 EUR, standartinis nuo 223 EUR, erdvus nuo 300 EUR, minivenas nuo 255 EUR, SUV nuo 362 EUR). Nuomos kaina 7 paroms gali svyruoti nuo 157 EUR iki 833 EUR.
– Kipras. Nuomos kaina 2 paroms gali svyruoti nuo 63 EUR iki 499 EUR. Nuomos kaina 7 paroms gali svyruoti nuo 187 EUR iki 1309 EUR.
– Prancūzija. Pasiimant automobilį iš Paryžiaus nuomos kaina 2 paroms gali svyruoti nuo 74 EUR iki 584 EUR (mini nuo 74 EUR, ekonominis nuo 89 EUR, kompaktinis nuo 88 EUR, standartinis nuo 105 EUR, erdvus nuo 367 EUR, minivenas nuo 289 EUR, SUV nuo 209 EUR). Nuomos kaina 7 paroms gali svyruoti nuo 186 EUR iki 373 EUR.
– Portugalija. Pasiimant automobilį iš Lisabonos nuomos kaina 2 paroms gali svyruoti nuo 61 EUR iki 463 EUR (mini nuo 61 EUR, ekonominis nuo 166 EUR, kompaktinis nuo 215 EUR, standartinis nuo 368 EUR, erdvus nuo 517 EUR, minivenas nuo 490 EUR, SUV nuo 480 EUR). Nuomos kaina 7 paroms gali svyruoti nuo 121 EUR iki 820 EUR.
DĖMESIO! šios kainos yra tik pavyzdžiai ir kiekvienu atveju jas reikia tikrinti individualiai, nes jos gali skirtis nuo modelio, autonuomos kompanijos, sezoniškumo ir kt.

Nuomojamo automobilio draudimas

Prieš išsinuomojant automobilį reikia gerai išsiaiškinti, koks draudimas įskaičiuotas į nuomos kainą. Keblumų gali kilti, jeigu būsite nesusipažinęs su galimomis nuomojamo automobilio draudimo galimybėmis. Žinoma, galima pasiteirauti asmens, kuris jums nuomos automobilį, kokios yra draudimo galimybės, tačiau jeigu jūs su tuo jau būsite susipažinęs ir žinosite, ko norite, viskas vyks daug greičiau ir negaišite savo laiko. Galimi pagrindiniai draudimo variantai yra tokie:
Draudimas avarijos atveju (angl. Collision Damage Waiver – CDW). Šis draudimas dengia nuostolius, padarytus nuomojamam automobiliui avarijos atveju. Tačiau draudimo kompanija nepadengs nuostolių, jeigu avariją padarysite girtas, apsvaigęs nuo narkotikų ar užmigsite prie vairo.
Draudimas vagystės atveju (angl. Theft Protection Insurance – TI). Draudimas vagystės atveju galios tik tuo atveju, jeigu įvykus vagystei jūs autonuomos kompanijai grąžinsite pavogto automobilio dokumentus ir raktus. Priešingu atveju šios rūšies draudimas negalios. Be to, gali tekti įrodyti, kad jūs su automobilio pavogimu nieko bendro neturite.
– Civilinės atsakomybės draudimas (angl. Third Party Liability Insurance – TPL). Šis draudimas apmoka nuostolius, padarytus kitam avarijos dalyviui, jeigu jūs esate avarijos kaltininkas. Į šį draudimą įeina materialinės ir sveikatai padarytos žalos kaina.
– Vairuotojo ir keleivių draudimas (angl. Person Accident Insurance – PAI). Šis draudimas galioja tik invalidumo arba mirties atveju. Juo apdraudžiamas vairuotojas ir keleiviai, važiuosiantys nuomotu automobiliu. Šis draudimas retai būna įtrauktas į bendrą kainą, dažniau jį tenka užsisakyti atskirai už papildomą mokestį.

Užstatai

Prieš nuomojantis automobilį reikėtų pasidomėti apie kompanijos imamų užstatų sąlygas. Paprastai užstatą sudaro frančizės dydžio suma ir pilno kuro bako vertės suma. Jis gali svyruoti nuo 150 iki 1500 EUR ir dar daugiau, priklausomai nuo automobilio modelio. Užstato dydis nėra griežtai reglamentuotas, bet svarbiausia žinoti, kad beveik nė viena autonuomos paslaugas teikianti kompanija užstato nepriima grynaisiais pinigais. Užstatą atstoja kliento kreditinės kortelės palikti duomenys. Nustatyta suma yra užšaldoma nuomos laikotarpiui ir dar bent kelioms dienoms. Tam tikra pinigų suma gali būti nuskaičiuota, jeigu bus padaryta nuostolių nuomojamai mašinai.

Kai klientas grąžina automobilį, kompanijos darbuotojai apžiūri, ar yra padaryta žala. Žalos kainą galima nustatyti tik atlikus automobilio remontą, po kurio paaiškėja visa atitinkama suma, kurią įmonei turi grąžinti klientas.

Kuro sąlygos

Kiekviena automobilius nuomojanti įmonė gali turėti savų kuro sąlygų. Vienose automobiliai perduodami tik su pilnu kuro baku ir turi būti grąžinami taip pat su pilnu baku. Neįvykdžius šios sąlygos bus nuskaičiuotas atitinkamas kuro mokestis, prie kurio dar bus priskaičiuotas ir mokestis už atliktą darbą už jus. Mokesčio dydį nustato pati autonuomos kompanija. Todėl, kad ir kaip skubėtumėte atiduoti automobilį, geriau jau laikykitės nurodytų sąlygų, – taip sutaupysite nemažai pinigų.

Yra ir kitokių kuro sąlygų. Pavyzdžiui, jūs pasiimate automobilį su pilnu baku, o grąžinate su tiek kuro, kiek liko bake, jums jo nebūtina pripildyti. Šiuo atveju jums bus mažiau rūpesčių dėl kuro, tačiau už šią paslaugą teks susimokėti prieš pasiimant automobilį. Tai kainuos brangiau nei degalų papildymas paprastoje degalinėje.

Tad visuomet pasidomėkite kuro politika prieš nuomodamiesi automobilį.

Nuomojamo automobilio pasiėmimas ir grąžinimas

Visuomet pasiimdami nuomojamą automobilį apeikite aplink jį, apžiūrėkite, ar nėra įbrėžimų, įlenkimų ar kitų vizualiai matomų pažeidimų, dėl kurių vėliau galite būti apkaltintas jūs. Pastebėję pažeidimą iškart apie tai praneškite autonuomos kompanijos atstovui, kad nekiltų nesklandumų automobilį grąžinant, nes tuomet jau bus beveik neįmanoma įrodyti, jog automobilį apgadinote ne jūs. Grąžindami automobilį taip pat apžiūrėkite, ar nėra pažeidimų, apie kuriuos turėtumėte informuoti kompaniją, iš kurios nuomojatės automobilį. Jeigu jų yra, geriau jau iš karto apie tai pranešti agentams, kurie priims iš jūsų automobilį, – taip bus greičiau atlikti visi žalos apskaičiavimo darbai.

Planuodami nuomojamo automobilio pasiėmimą ir grąžinimą visuomet pasidomėkite, nuo kada iki kada dirba jūsų automobilių nuomos punktas. Tiek nuomojamo automobilio pasiėmimas, tiek grąžinimas ne darbo valandomis gali turėti papildomą mokestį, kuris gali būti ne toks jau ir mažas.

Taigi, išsiaiškinus visus svarbiausius automobilių nuomos aspektus, paminėtus šiame straipsnyje, galima jaustis saugiau nuomojantis automobilį svečioje šalyje. Tiesiog reikia nebijoti klausti, kas yra neaišku, nes kuo daugiau žinosite apie tai, ką ketinate daryti, tuo saugiau jausitės ir išvengsite nepageidautinų atsitikimų. Šiuo atveju smalsumas ir noras surasti geresnį pasiūlymą gali jums atnešti puikių rezultatų.

Susiję Įrašai

Naujienos
Taip Pat Skaitykite